fbpx

Rynek nieruchomości premium w 2023 roku

Ostatnie miesiące to okres boomu na rynku nieruchomości. Polacy, chcąc uchronić wartość nabywczą swoich oszczędności, zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach, lokalach użytkowych czy działkach. Hossa trwająca w najlepsze nie ominęła nieruchomości luksusowych. Obecnie popyt nieco osłabł, aczkolwiek według ekspertów nie musi to oznaczać spadku, a raczej stabilizację cen. Czy aby na pewno?
W tym wpisie próbujemy przewidzieć, co czeka rynek nieruchomości premium w latach 2022-2023.

Jak inflacja wpływa na polski rynek nieruchomości luksusowych?

Jeżeli chcemy przewidywać, jak zachowa się rynek nieruchomości premium w 2022 roku i później, musimy odnieść się do inflacji. Wzrost cen jest dziś jednym z najpopularniejszych tematów w Polsce. W grudniu 2021 roku inflacja CPI wyniosła 8,6 proc. i jest najwyższa od 20 lat. Co gorsza, najprawdopodobniej zostanie z nami na dłużej.

Z jednej strony rząd wprowadza tarcze antyinflacyjne, co może nieco obniżyć inflację konsumpcyjną, z drugiej – zapisy tzw. Nowego Ładu wpłyną na zwiększenie konsumpcji i presję na wzrost cen. naturalną konsekwencją wysokiej inflacji jest utrata wartości pieniądza,  a trzymanie środków na lokatach mija się z celem. Pośród alternatyw dla oszczędzania na lokatach są m.in. metale szlachetne i właśnie nieruchomości, które od zawsze uchodzą za bezpieczną przystań w niepewnych czasach.

To główny powód hossy na rynku w ostatnich miesiącach. Nieruchomości przechowują wartość nabywczą środków finansowych i pozwalają je pomnażać. Jednak wytrawni inwestorzy poszukują nieruchomości dających gwarancję najwyższego wzrostu wartości. Najszybciej „rosną” nieruchomości premium, a więc apartamenty, wille i rezydencje w prestiżowych lokalizacjach. To nieruchomości, które z czasem zyskują na wartości, a przez cały pozwalają czerpać wysoki dochód pasywny z tytułu wynajmu.

Jak stopy procentowe wpłyną na rynek nieruchomości ekskluzywnych?

Według ekspertów ceny nieruchomości w 2022 roku nie będą rosnąć tak szybko, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jednak dotyczy to zwykłych mieszkań i domów, a nie segmentu premium. Wyhamowanie cen popularnych nieruchomości widoczny jest już teraz. Wpływ na ten proces miały m.in. wspomniane stopy procentowe. Ich podwyżki oznaczają wyższe raty kredytów hipotecznych. Co nie jest bez znaczenia, im wyższe stopy procentowe, tym niższa zdolność kredytowa. 

Bez dalszych podwyżek raczej nie uda się znacząco wyhamować inflacji. Jako że dla obsługi rządowego długu inflacja jest wskazana (dewaluuje zadłużenie), stopy procentowe na pewno nie urosną do poziomu inflacji. Jednak ich wzrost nawet do 4,5 proc. w 2023 roku jest jak najbardziej realny. Niewątpliwie będzie to mieć wpływ na rynek nieruchomości, zwłaszcza że wiele mieszkań jest finansowanych kredytem. Jeżeli nawet ich ceny nie będą spadać, powinny się ustabilizować.

Co jednak ma znaczenie dla rynku zwykłych mieszkań, nie powinno wpłynąć na luksusowe domy i apartamenty. Oczywiście hossa na rynku nieruchomości premium nie będzie trwać wiecznie, aczkolwiek daleko mu do fazy przegrzania. Być może popyt będzie mniejszy niż w ostatnich miesiącach, gdzie o jeden lokal potrafiło konkurować ze sobą przynajmniej kilku inwestorów. Jednak z punktu widzenia inwestycji kapitału zakup takiej nieruchomości niemal na pewno przyniesie duże zyski. Wszystko wskazuje na kierunek rozwoju, stabilność i przewidywalność zachowań na krajowym rynku luksusowych nieruchomości. Nawet w tak niepewnych i trudnych czasach, w jakich żyjemy obecnie.

Co będzie kształtować ceny na rynku nieruchomości premium w 2022 roku?

Nie da się ukryć, że polski rynek nieruchomości premium rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak w dalszym ciągu popyt przerasta podaż, co winduje ceny willi, apartamentów i innych lokali luksusowych.

Nic też nie wskazuje na to, aby nieruchomości premium zaczęły tracić na wartości. Wręcz przeciwnie – ich ceny powinny szybko rosnąć w tempie przynajmniej kilku procent rocznie. Zwłaszcza, że są one odporne na wahania rynku. Problemem nie są też rosnące stopy procentowe, ponieważ większość inwestorów w tej grupie to ludzie zamożni z wystarczającą ilością gotówki w portfelu.

W związku z bogaceniem się społeczeństwa chętnych na nieruchomości z wyższej półki regularnie przybywa. Coraz większa grupa chce mieć też tzw. second home. Nie bez znaczenia dla inwestowania kapitału w te aktywa mogą być też próby większego opodatkowania najbogatszych.

Czym charakteryzować się będzie polski rynek nieruchomości premium w kolejnych latach?

Według ekspertów tempo wzrostu cen nieruchomości luksusowych w Polsce wyniesie nawet 7 proc. rocznie. Szczególnie łakomym kąskiem są lokale w największych metropoliach, w tym w Warszawie. W stolicy za prestiżowe dzielnice uchodzą przede wszystkim Śródmieście, Wilanów, Sadyba, Saska Kępa, Żoliborz i Mokotów. Inwestorzy mogą zostać właścicielami apartamentów w odremontowanych kamienicach, penthouse’ach czy przestronnych mieszkaniach z tarasem. Oprócz Warszawy rynek nieruchomości premium jest bardzo ubogi (m.in. Kraków, Wrocław, Trójmiasto).

Niezależnie od metropolii wszędzie mają one niewielki udział w rynku mieszkaniowym na poziomie kilku procent. Co więcej, w porównaniu z Europą ceny nieruchomości premium w Polsce są naprawdę niskie. Nawet najlepsze tego typu lokale, w których obrębie znajdziemy basen, siłownię, strefę SPA i inne udogodnienia znacząco podnoszące komfort i jakość życia całej społeczności, kosztują 20-40 tys. zł/mkw. Za same mieszkania premium uznaje się nieruchomości kosztujące przynajmniej milion złotych.

Dla porównania w Europie wartość takiej inwestycji musi wynosić przynajmniej milion euro. O tym, jak duża jest różnica w cenie za mkw., dobrze świadczą ceny lokali luksusowych w innych stolicach Europy. Przykładowo w Londynie za mkw. zapłacić trzeba nawet 500 tys. zł! Kilkukrotnie drożej niż w Polsce nieruchomości premium kosztują też w Wiedniu, Berlinie, Paryżu czy Monachium.

Bardzo niskie na tle Europy ceny, dobra lokalizacja i w miarę stabilna sytuacja polityczna
i gospodarcza powinny sprzyjać rozwojowi i podnosić wartość rynku nieruchomości premium w Polsce. Zwłaszcza, że wciąż niski próg wejścia to większy potencjał do wzrostów w niedalekiej przyszłości. Tak więc nie dziwi rosnące zainteresowanie inwestowaniem w ekskluzywne mieszkania premium z najwyższej półki. Stanowią one atrakcyjną formę inwestowania kapitału i gwarantują duże zyski. Dobra luksusowe nigdy nie tracą na wartości i potrafią oprzeć się światowym kryzysom.

Oczywiście zawsze warto zadbać o odpowiedni i przemyślany wybór ekskluzywnego mieszkania, domu czy apartamentu w tym segmencie rynku. W naszej bazie znajdują się wyłącznie sprawdzone nieruchomości premium, a nasi agenci gwarantują bezpieczny przebieg transakcji. Jako agencja nieruchomości luksusowych działamy kompleksowo, zajmując się kontaktem z właścicielem, negocjacjami i formalnościami, dzięki czemu zakup luksusowego apartamentu jest jeszcze wygodniejszy.

  • Paweł Chęciński

    09.03.2022

Poznaj Twój przyszły Zespół

Language