Czy można sprzedać nieruchomość z obciążoną hipoteką ?

Doradca ds. nieruchomości Ewelina Bielecka wyjaśni Państwu podstawowe pojęcia ws. transakcji sprzedaży nieruchomości obciążonych hipoteką, a także przedstawi dwie metody stosowane podczas takich transakcji.

Zadłużona nieruchomość – US, ZUS, Bank

Wielu osobom, które popadły w kryzys finansowy a ich wierzyciele zabezpieczyli swoje prawa na posiadanej przez nich nieruchomości, wydaje się że jest to sytuacja bez wyjścia. 

Nic bardziej mylnego. Ja w swoje wieloletniej pracy zawodowej jako agent nieruchomości niejednokrotnie obsługiwałam z powodzeniem  transakcje sprzedaży kupna i sprzedaży nieruchomości z długami, hipotekami oraz innymi obciążeniami. Doświadczenie i wiedza to klucz do przeprowadzenia takich transakcji, pracując od ponad 10 lat w firmie z tradycjami w zespole doświadczonych agentów firmy Eurovilla Nieruchomości działającej na rynku nieruchomości od 1998 r. 

Chętnie podzielę się moim doświadczeniem i wiedzą z Wami drodzy klienci.

Czym jest obciążenie hipoteczne w skrócie?

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe pozwalające zabezpieczyć wykonanie zobowiązania. Umożliwia wierzycielowi uzyskanie należnych mu pieniędzy z sumy otrzymanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką.

Kupno i sprzedaż nieruchomości są możliwe, nawet z hipoteką

Pamiętać należy jednak że zmiana właściciela nie powoduje wygaśnięcia hipoteki, nowy właściciel z mocy prawa staje się tzw. dłużnikiem hipotecznym.

Najczęściej potencjalnemu nabywca trudno jest zaakceptować  zakup z istniejącym obciążeniem, gdy wierzycielowi hipotecznemu w dalszym ciągu będzie przysługiwało prawo zaspokojenia się z nieruchomości, gdyby nie mógł wyegzekwować spłaty długu od dłużnika osobistego.

Kupujący może żądać, aby sprzedający zwolnił obciążenia. I tu mamy dwa rozwiązania. 

Pierwsze z nich jest proste choć prawdopodobnie trudne do zaakceptowania przez Sprzedającego. Obniżenie ceny,  co najmniej o wartość zabezpieczenia hipotecznego.

Drugie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla obu stron choć czasochłonne. Przy podpisaniu umowy sprzedaży cała cena zakupu wpłacana jest notarialny rachunek depozytowy. Zwolnienie ceny z rachunku depozytowego następuje w takiej kolejności, że najpierw zaspokojeni zostają wierzyciele, a kwota która zostaje trafia na konto sprzedającego.

Pamiętać należy jednak że przez podpisaniem umowy potrzebne będą oświadczania wszystkich wierzycieli o aktualnej wysokości wierzytelności wraz z odsetkami oraz zgody na wykreślenie wpisów w hipotece po zaspokojeniu należności. 

Kupujący  po nabyciu  nieruchomości  musi pamiętać o wykreśleniu hipoteki  z księgi wieczystej nieruchomości ze względu na rękojmie wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Posiadam  wiedzę i duże doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji sprzedaży  zadłużonych nieruchomości.

Niejednokrotnie sprzedawałam nieruchomości z obciążeniami Urzędu Skarbowego, ZUS, banków, oraz prywatnych pożyczkodawców.

Zapraszam do współpracy.

Autor Arykułu:

Ewelina Bielecka – Doradca ds. Nieruchomości
Lokalny ekspert dla Wilanowa, Mokotowa i Konstancina.

Artykuły branżowe

EuroVilla dokłada wszelkich starań, aby dzielić się z Państwem
rzetelnymi informacjami na temat rynku nieruchomości w Warszawie i okolicach

Zgłoś ofertę
nieruchomości

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis

Zleć obsługę
sprzedaży
inwestycji

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

House Hunting
dla wymagających

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.